Joomla 4 dostępna w wersji RC 1

Do pobrania jest już Joomla 4 w wersji RC 1. To najnowsze wydanie systemu Joomla, choć oczywiście nie jest to wersja stabilna – RC (Release Candidate – kandydat do wydania) przeznaczona jest wyłącznie dla developerów – twórców szablonów i rozszerzeń. Każdy, kto interesuje się trochę systemami CMS powinien zobaczyć, jak zmieniła się Joomla w stosunku do wersji 3.

Joomla 4.0 RC możliwa jest do instalacji bezpośrednio z najnowszego pakietu instalacyjnego oraz jako aktualizacja (należy uaktualnić Joomlę do wersji 3.10 i pobrać aktualizację do 4.).

Wizualnie panel administracyjny najnowszej wersji Joomla wygląda zupełnie inaczej, niż w wersji 3 (ostatnie stabilne wydanie to 3.9.27). Funkcjonalność i idea działania pozostają bardzo podobne. Należy wspomnieć jednak o kilku usprawnieniach w następujących aspektach:

  • szybkość działania – w najnowszej Joomli zwiększono wydajność, tak aby strona ładowała się szybciej,
  • bezpieczeństwo – Joomla 4 ma być odporna na ataki hakerskie,
  • workflow – zarządzaniem zespołem ludzi, którzy tworzą treść ma być szybkie i łatwe,
  • wyszukiwarka – odwiedzający powinni szybko znaleźć interesujące informacje dostępne na stronie,
  • wysyłanie maili – dostępne są nowe szablony i możliwości w zakresie wysyłki wiadomości elektronicznych.

To tylko krótkie przedstawienie najnowszej wersji popularnego (choć nie tak jak WordPress) systemu zarządzania treścią. Czy najnowsza Joomla będzie miała szansę nawiązać równą walkę z WordPressem? Na pewno będzie to zależne od wielu czynników, m.in. ilości (i jakości) szablonów oraz wtyczek. Czas pokaże – przed najnowszą Joomlą bardzo ambitne zadanie.

Z pewnością na moim blogu wrócę jeszcze do Joomli w wersji 4 i opiszę, jakie są moje spostrzeżenia. Was również zapraszam do przetestowania tego CMS. A pod tym adresem znajduje się oficjalna broszura, promująca Joomla 4.

Leave a Reply