Fragmenty z odpowiedzią od Google – nie zawsze przydatne

Niekiedy na stronie z wynikami wyszukiwania na jakieś zapytanie, pojawia się od razu odpowiedź – wycinek treści, pobierany z konkretnej strony internetowej (która znajduje się w czołówce wyników). Jest to tzw. fragment z odpowiedzą w Google. W ten sposób możemy szybko zapoznać się z wiedzą na zadany temat. Dzisiaj przedstawiam małą ciekawostkę, która świadczy o tym, że te pobierane informacje są aktualizowane, choć nie zawsze przydatne.

Tak więc to nie jest tak, że Google raz pobiera odpowiedź i ona tam już widnieje jak w encyklopedii. Informacje te są aktualizowane. Jak często i czy w każdym przypadku tak samo? Tego do końca nie stwierdzimy, ale są pewne przypadki, gdzie ich zamieszczanie nie ma sensu. Podam przykład:

Ile do końca roku - fragment Google

Chciałem się dowiedzieć, ile dni zostało do końca roku. Zapytanie to wpisałem 22 czerwca, a więc do końca roku pozostało 192 dni i 9 godzin. Fragment Google podaje jednak 196 dni, 21 godzin. Mamy tutaj więc około 4 dni różnicy, można więc założyć, że co taki przedział czasu informacje te są aktualizowane. Na stronie docelowej podawane są rzeczywiste dane – wyświetlany jest upływający czas.

W takich przypadkach pobieranie fragmentu treści z witryny i wyświetlanie na stronie Google z wynikami wyszukiwania nie ma po prostu sensu. Być może tego typu zapytań jest jeszcze więcej, ja podałem jeden przykład. Problem będzie wszędzie tam, gdzie dane zmieniają się bardzo szybko i Google nie będzie w stanie ich aktualizować w czasie rzeczywistym.

Jeśli macie czas, w takich przypadkach warto wybrać opcję Prześlij opinię, znajdującą się pod wynikiem, z którego pochodzi fragment. Wystarczy wypełnić krótki formularz i ewentualnie opisać problem:

Podobnie na stronie Google możemy sprawdzić kursy walut, nie musimy odwiedzać np. witryny kantoru. Wystarczy wpisać kurs euro i otrzymujemy aktualne dane. Jest to jednak zupełnie inny mechanizm – nie jest to „fragment z odpowiedzią”, lecz Google pobiera aktualne dane ze swoich ustalonych źródeł.

Dodatkowe informacje:

Oficjalne porady od Google na temat fragmentów z odpowiedzią.

Leave a Reply