Domeny regionalne – powszechne, ale nie dla wszystkich miast

Domeny regionalne są powszechnie dostępne do rejestracji. Za ich pomocą możesz zaprezentować swój biznes na lokalnym rynku. Dzisiaj przyjrzę się 20 największym miastom Polski i pokażę wyjątki – sytuacje, gdzie uzyskanie domeny z danym miastem jest nieco trudniejsze.

Domena regionalna to de facto domena drugiego poziomu w ramach ccTLD (domeny krajowej) .pl – rozszerzenie składa się z nazwy regionu i końcówki.pl, dla przykładu jest to „wroclaw.pl”. Najczęściej domeny regionalne dotyczą miast, choć jest też kilka rozszerzeń odnoszących się do województw (np. .zachpomor.pl) czy regionów o znaczeniu kulturowym (np. .kaszuby.pl).

Wiele domen regionalnych obsługiwanych jest przez NASK – państwowy instytut. Nie będę Ci teraz tłumaczyć, jak to dokładnie funkcjonuje, ale w praktyce oznacza to, że te domeny możesz rejestrować praktycznie u każdego rejestratora domen (np. domeny.pl, masternet, seohost, itp). Nie potrzebujesz żadnych dokumentów czy działalności gospodarczej; nie ma żadnych specjalnych wymagań. Oprócz powszechności tych domen, można wymienić jeszcze jedną cechę – domeny te są bardzo tanie. Rejestracja własnej nazwy w ramach domen regionalnych kosztuje kilka złotych, a przedłużenie w kolejnych latach do 25-30 zł. Obsługiwane są również domeny regionalne IDN, czyli nazwy z polskimi znakami.

Regiony i krainy obsługiwane przez NASK

Lista domen z końcówkami nazw regionów nie jest imponująca. Brakuje standaryzacji, np. domena dla konkretnego województwa. Poniżej przedstawiam mapę Polski, na której zaznaczyłem domeny obsługiwane przez NASK, odnoszące się do regionów czy województw w Polsce:

Domeny z polskimi miastami

Spośród 20 największych miast w Polsce, NASK obsługuje tylko połowę z nich. W poniższej tabeli przedstawiam, jak to ogólnie wygląda:

MiastoRozszerzenieRejestratorCena REJ.Cena ROK
Warszawa.warszawa.pl, .waw.plNASK312
Kraków.krakow.plCYFRONET5050
Łódź.lodz.plLODMAN100 zł80 zł
Wrocław.wroclaw.plNASK312
Wrocław.wroc.plWCSS50 50
Poznań.poznan.plUAM5050
Gdańsk.gdansk.plTASK5050
Gdańsk.gda.plTASK5050
Szczecin.szczecin.plNASK312
Bydgoszcz.bydgoszcz.plNASK312
Lublin.lublin.plLubMAN5050
Białystok.bialystok.plNASK312
Katowice.katowice.plNASK312
Gdynia.gdynia.plTASK5050
Częstochowa.czest.plNASK312
Radom.radom.plNASK312
Toruń.torun.plMAN5040
Sosnowiec.sosnowiec.plNASK312
Rzeszów.rzeszow.plNASK312
Kielce.kielce.plMAN5050
Gliwice.gliwice.plCK Pol. Śląska50
Zabrze.zabrze.plIMAG5050
Ceny netto, aktualne na 16/06/2021. W przypadku domen NASK, ceny pochodzą z firmy seohost.

Popularni polscy rejestratorzy (czyli oferujący domeny obsługiwane przez NASK) konkurują ze sobą, dlatego domeny regionalne można zarejestrować u nich nawet poniżej 3 zł (w seohost jest to 2,67 zł netto), a ich przedłużenie kosztuje kilkanaście złotych. Proces rejestracji i opłaty trwa kilka minut.

W tabeli powyżej znajdziecie również odnośniki do oficjalnych stron instytucji, gdzie znajdują się informacje o zasadach rejestracji i utrzymywania domen, które nie są obsługowane przez NASK.

Domeny poza NASK

Jak widzicie, niektóre domeny regionalne obsługiwane są przez inne instytucje, w związku z czym nie zarejestrujemy ich u powszechnie dostępnych rejestratorów. Często za te domeny odpowiadają tzw. MAN, czyli miejskie sieci komputerowe. Głównie są to instytucje, które działają przy politechnikach i oferują różne usługi informatyczne w danym regionie. Ewentualnie za domeny regionalne mogą odpowiadać także firmy prywatne.

To czego należy się spodziewać, to na pewno dłuższy czas rejestracji, wyższy koszt oraz pewne ograniczenia, np. w niektórych przypadkach nie zarejestrujemy domeny jako osoba prywatna. Poniżej przedstawiłem kilka przykładów dla dużych polskich miast.

Domena krakow.pl

Za obsługę domeny odpowiada Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH, które jest osobną jednostką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Obsługuje łącznie 16 domen z regionu (m.in. .zakopane.pl i .tarnow.pl).

Miasto Łódź czyli lodz.pl

Za domenę odpowiada Miejska Sieć Komputerowa LODMAN. Obsługuje .lodz.pl i domeny z sąsiednich miast (m.in. .pabianice.pl). Obsługa domeny na pewno nie należy do najtańszych. Jej rejestracja to wydatek 100 zł netto, przedłużenie kosztuje 80 zł.

Teoretycznie każdy ma prawo zarejestrować domenę z tym rozszerzeniem. Na stronie LODMAN jest zapis:

Abonent może zgłosić do rejestracji jedynie taką nazwę, do której używania ma prawo. LODMAN nie sprawdza czy abonent ma prawo do używania danej domeny.

Tak więc zakładam, że nie powinniśmy mieć problemów z rejestracją domeny. Podobne zasady mogą obowiązywać z resztą u innych rejestratorów typu MAN.

Wrocław – 2 domeny: .wroclaw.pl i .wroc.pl

Wrocławianie, którzy myślą o swojej stronie internetowej mają do wyboru dwie domeny. Końcówka .wroclaw.pl dostępna jest powszechnie z poziomu NASK, z kolei za .wroc.pl odpowiada Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe działające przy Politechnice Wrocławskiej.

W tym przypadku, w oczy rzucił mi się następujący warunek:

Rejestracja domen odbywa się na wniosek podmiotu występującego o ich rejestrację. WCSS jako operator akademicki (niepubliczny) nie rejestruje domen osobom fizycznym.

Mówiąc krótko: jako osoba prywatna nie jesteśmy w stanie zarejestrować domeny .wroc.pl.

Podsumowanie – domeny regionalne poza NASK

Jeżeli domena obsługiwana jest przez NASK, bez problemu i tanio zarejestrujesz ją praktycznie u wszystkich rejestratorów. Jeśli natomiast, odpowiada za nią inna instytucja, musisz spodziewać się wyższych kosztów, dłuższego czasu potrzebnego na rejestrację domeny oraz dokładnie zapoznać się z regulaminem i wymaganiami (ewentualnie ograniczeniami).

W moim ujęciu, za wszystkie domeny polskich miast powinien odpowiadać NASK, a wszystkie rozszerzenia powinny być dostępne na takich samych zasadach dla każdego. Kiedyś zbadam dokładnie historię, dlaczego tak się stało, że właśnie końcówki niektórych miast znajdują się poza NASK.

Leave a Reply