Domena .su – Związek Radziecki istnieje wirtualnie

Wielu o istnieniu Związku Radzieckiego już zapomniało, choć są i tacy, którzy zbrodnicze czasy wspominają z nostalgią. Mimo to wciąż istnieje możliwość rejestracji domeny z rozszerzeniem, które przypisane jest właśnie do Związku Radzieckiego.

Domena .su to standardowa domena krajowa, podobnie jak .pl dla Polski czy .de dla Niemiec. Skrót z rozszerzenia oznacza angielski zwrot Soviet Union. Jak to się stało, że rozszerzenie to nadal jest w użyciu, pomimo, że Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich już nie istnieje?

Oficjalnie domena .su została wprowadzona na rynek 19 września 1990 roku. Dla wielu ludzi to zupełnie odległe czasy, które nie są kojarzone z erą internetu. Mimo to rejestracja domen była już wtedy możliwa (choć nie tak prosta i tania jak dzisiaj). Z kolei Związek Radziecki oficjalnie upadł 26 grudnia 1991 roku. W związku z tym formalnie istniała możliwość rejestracji domen krajowych .su. Trudno jednak mówić o jakieś popularności uruchamiania stron internetowych na początku lat 90-tych w komunistycznym kraju. Choć oczywiście były instytucje (głównie uczelnie wyższe), które z takich domen wówczas korzystały.

Dzisiaj domeny .su nadal dostępne są powszechnie do rejestracji. Kojarzone są głównie z Rosją; wiele rosyjskich firm posiada strony internetowe nie tylko z rozszerzeniem .ru, ale także właśnie .su.

Domenę z końcówką .su zarejestrujesz również u niektórych polskich rejestratorów domen. Możesz spodziewać się przy tym wysokiej ceny i spełnienia kilku wymagań.

Przykładowo serwis domeny.pl podaje, że dane kontaktowe muszą być prawdziwe, potrzebne jest podanie pełnego imienia i nazwiska oraz niedozwolone jest używanie skrótów w nazwie domeny. Z kolei na domeny.tv w wymaganiach pojawia się informacja o przesłaniu kopii potwierdzenia rejestracji firmy (dla firm) lub paszportu (dla osób prywatnych).

Cena w przypadku domeny.pl to aż 900 zł za rejestrację, w domeny.tv to rozszerzenie kosztuje 120 zł netto.

Myślę, że jeśli ktoś będzie rzeczywiście zainteresowany zakupem takiej domeny, powinien to zrobić u rosyjskich rejestratorów. To taka luźna propozycja, nie znam dokładnych szczegółów formalnych i wymagań w tej kwestii, ale cena jaką znalazłem w Rosji to poniżej 600 rubli za rejestrację, czyli około 30 zł. Choć sam osobiście nie uznaję tej domeny za przydatnej pod kątem biznesowym. Kto myśli o ekspansji na rynki wschodnie, powinien skupić się raczej na .ru.

Leave a Reply